The Persimmon Paradox

Persimmons are far and away my favorite food.

They outrank everything including chocolate, pasta, pizza, bread and butter, bagels, black and white cookies, onion soup, salmon,  fried clams, applesauce… even my mother’s tuna casserole (sorry Mom!).  In fact, as they’re only available for about 6 weeks in the fall each year, if you happen across a ripe one in February, I might be willing to sell you certain non-vital organs for a bite.

But the other day I had a strange experience at Whole Foods (our organic grocery) the first week they were available this fall.

I go shopping most Sundays.  And I practically fainted when we walked into the store and saw a display full of hundreds of them.  HEAVEN, I thought!

I rushed to the display and started filling up a gigantic bag with about 14 of them. (You can’t eat’m before they’re ripe by the way or you’re going to throw up – seriously!)

Then… I paused.

Because the season just started, they were $1.49 EACH.

Which meant I was going to be shelling out about $20 for the bag.

And despite what I just told you (I’d  almost sell you my Mom for a bag), despite the fact that $20 isn’t very much money to me these days…

A Big Hairy  Price Policeman in my head shouted “NO WAY GLENN… YOU CAN’T PAY $20 FOR A BAG OF FRUIT!!!”

And therein lies the problem.

How much money had I spent on binge food over the years?  How much was the TIME worth that I lost in productivity due to having to recover from Pig Slop…

I can’t even begin to estimate, but I can tell you it’s at least hundreds of times more than $20.

But there’s good news.

I did indeed buy the big bag of persimmons, and walked out with my head held high.

Do you know why?

Because I remembered how I used to spend $40 on “Decaf Venti Soy Lattes with No Foam” at Starbucks each and every week.

And I said to myself  “I’ll be damned if I’m going to let Starbucks hijack my brain into believing I should spend twice the money on a quarter of the nutrition and a tenth of the pleasure of this big bag of organic fruit in front of me”

AT THAT MOMENT I’D BROKEN THE PIG’S PRICING SPELL.

Why in the world couldn’t I INVEST IN MYSELF for something which was COMPLETELY within my Food Rules, totally healthy for me in my own dietary philosophy, and probably the taste I enjoy most in this life!!??

I castrated the Pig’s Pricing Squeal.

Makes sense?

Yah, it does!

Anyway, I’ve two programs to offer these days…

  1. Get help to Cage Your Own Pig with the Unlimited Coaching and Online Intensive Program
  2. Learn how to help other people Cage THEIR Pigs by Becoming a Certified, Professional, Independent Never Binge Again Coach